Klub vojenské historie

Účastníci akce: předseda Miroslav Kosťun, místopředseda Josef Sláma, členové Tomáš Strnad,
Radek Strnad a pes Barry

Datum a místo konání: 5-7. 10. 2012 malebný srub poblíž Hradových Střímelic

Slovo úvodem
    Jak už to v klubech vojenské historie bývá, tak kromě bojových ukázek a dlouhých procházek se koná také vojenské cvičení a střelby na cíl (ne živý). Jelikož je náš spolek teprve u svého zrodu, tak bylo toto naše první cvičení a pevně doufám, že ne poslední. Ale teď už k samotnému průběhu akce.

    Během pátku jsme postupně přijížděli na místo a večer jsme se sešli na bodě určení. Jak už to bohužel bývá, tak není vždy vše podle plánu, a místo sedmi lidí jsme dorazili nakonec jen my čtyři. Dva naši členové onemocněli chřipkou a proto ať je potká brzké uzdravení. Z našeho kolektivu  jedna členka se dostavit nemohla z rodinných důvodů.
    Předseda Miro dorazil až pozdě večer a měl co dělat aby nás našel, ale bojový výcvik a dobrý čich v terénu dělá své a tak nás v lesním porostu na samotě nakonec vypátral.
    Ve sroubku jsme si dlouho do noci, vlastně až do rána povídali a Miro s Radkem předvedli své hudební vlohy. No a tak se hrálo na kytaru a harmoniku, která pamatuje 30. léta v Deutschlandu, kde byla zhotovena ve firmě Hohner.
Naspali jsme asi tak tři hodiny a ráno v šest jsme se museli vykopat z pelíšků a vyrazit na střelnici směr Miličín. Pes zůstal na místě a hlídal základnu. Opratě vozby vzal Miro, aby jsme se dokázali na místo dopravit včas. Všichni jsme byli příjemně překvapeni. Střelnice se nacházela uprostřed polí a byli jsme tam sami jenom se správcem střelnice, tak jsme měli naprostý klid. Počasí nám přálo, bylo slunečno, trochu větrno, okolo nás pobíhala zvěř, prostě krása.
Stříleli jsme z kulových opakovacích zbraní. Konkrétně šlo o dva typy ruského a sovětského Mosin-Nagant ráže 7,62x54R a německý Mauser Mod.98 ráže 8x57JS. Stříleli jsme na 100m. Na dřevěnou palisádu jsme vyvěsili čtyři vojenské terče nekrytě ležící postavy, které byly označeny body od 5 do 10. Já a Tomáš jsme byli z počátku nervózní, jelikož jsme oba dlouho nestříleli, ale po první salvě z nás napětí opadlo a začali jsme si to užívat. Pálili jsme každý  po pěti ranách po dobu tří kol a po každém kole jsme šli zapsat výsledky. Byla to skutečně paráda. Rány padaly jedna za druhou. Šéf střelnice byl pohodový chlápek který poznal, že jsme normální chlapi a tak jsme s ním dobře pokecali.
    A teď už k samotným výsledkům. Miro byl z nás nejlepší. Měl malý rozptyl zásahů a většina ran šla do středu. Zkušenosti z armády jsou vidět. Radek rovněž skvělý střelec s vysokým počtem zásahů a Tomáš rovněž překvapil výbornou střelbou. Já jsem za chlapcema výrazně pokulhával. Moc jsem trhal za spoušť. Jen při střelbě z Mausera jsem kluky trumfnul z čehož jsem měl velkou radost. Mno a tady je tabulka s výsledky, maximum bylo 150 bodů:

1. místo Miro 128 bodů  (10-5x, 9-3x, 8-3x, 7-3x, 6-1x)
2. místo Radek 100 bodů  (10-2x, 9-2x, 8-3x, 7-2x, 6-4x,
dvě střely mimo)
3. místo Tomáš 75 bodů  (9-2x, 8-1x, 7-2x, 6-4x, šest střel mimo)

    Po ukončení střeleb jsme sedli do kočáru a jeli zpět. Cestou jsme se stavili na oběd, protože jsme byli vyhládlí jako psi. Přijeli jsme celkem unavení, ale museli jsme se pustit do čištění zbraní. Když vyběhl ze srubu pes tak kamarády přivítal kousancem do nohy. Určitě z radosti že je vidí. Při čistění jsme zbraně rozebírali a předseda nás instruoval jak zbraň rozebrat a důkladně vyčistit, protože se nám to do budoucna bude všem hodit. Rovněž jsme vybalili miminko MG-42 z roku 1943 a namontovali jej na lafetu. Turisti brali srub obloukem. Urobili jsme nějaké fotky a potom následovalo pořadové cvičení. Trénovali jsme povely, obraty na místě, pochodování a obraty za pochodu. Poté jsme trénovali se zbraní „Poctě zbraň!“ a „Na rámě zbraň!“ atd.. Na závěr akce jsme se seřadili v nástupu před srubem, předseda k nám promluvil a zhodnotil akci. Pak jsme se odebrali k volné zábavě na zdraví našeho spolku, samozřejmě ve vší slušnosti dle vojenské etikety! Všichni jsme si akci náramně užili a teď už se těšíme na akce budoucí. KVH Carnivora Nazdar!!!

Josef Sláma, místopředseda  

Předseda klubu

Miroslav Kosťun
Mail: kkernn@seznam.cz
Tel.: +420 608 630 726

Členové klubu

Místopředsedové klubu:
David Dvořák
Jiří Kocourek

Členové klubu:
Adriana Kosťunová
Karel Kolman

David Dvořák ml.


Čekatelé na členství klubu:


Spřátelené weby